hikayemiz

ve Değerlerimiz

Tuzlalıların asırlardır vazgeçemediği bir lezzet ustasıdır Has Fırın... Dedelerimizin sofralarında da vardı, babalarımızın sofralarında da... Bizlerin sofralarında da varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Bundan tam 134 yıl önce Ermeniler tarafından fırın olarak kullanılmak üzere inşa edilen Has Fırın binası, özel yığma tuğlalarla oluşturulan dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış.

Dededen toruna fırıncılık mesleğini icra eden Ulukaya ailesinden Ömer Ulukaya, babasından edindiği bilgi, birikim ve beceriyi sentezleyerek 1981 yılında Has Fırın adı altında bu fırını kurdu.

has fırın

Hakkında

Bir fırında olmazsa olmaz denilecek titizlik ve temizliğe büyük önem veren Has Fırın, temelini bu iki önemli unsur üzerine inşa etti. Yılların birikimine bu iki unsuru da ilâve eden Has Fırın ailesi bugünkü kalitesini yakaladı. Kalite de peşinden siz değerli müşterilerimizin güvenini getirdi.

Klasik fırın anlayışının dışına çıkan Has Fırın yıllardır müşterilerini sadece ekmeğiyle etkilemiyor. Başta meşhur simidi olmak üzere, kesmeye kıyamayacağınız pastaları ve bilimum unlu mamülleriyle faaliyet gösteriyor.

2013 yılının Temmuz ayında, Has Fırın'ın yanıbaşında faaliyete giren ve Has Fırın Plus adını verdiğimiz yeni Pasta Cafe'mizde Dünya Mutfağı'ndan popüler örneklerin, Segafredo'nun seçkin kahvesinin ve Via Gelato'nun eşsiz dondurmasının yanında Has Fırın'da sunulan lezzetlerin daha fazlasını bulabileceksiniz. İşte bu yüzden "Has Fırın'dan Fazlası" sloganıyla yeni yerimize Has Fırın Plus adını verdik.

1878'den beri muhteşem tatlar, asırlık ustalıkla...

Taze çıkan haberleri ilk sen öğrenmek ister misin?

Bizi Takip Et

©2023 by Bread. Proudly created with Wix.com